Twoje cenne informacje

Wiedza z dobrego źródła

Kupno auta od osoby prywatnej wady i zalety

Zakup samochodu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. W obecnych czasach auta są bowiem tak istotnymi środkami transportu, że trudno wyobrazić sobie bez nich normalne funkcjonowanie. Wielu kierowców zastanawia się jednak nad tym, czy lepiej kupić używane auto od osoby prywatnej, a może lepiej postawić na pojazd z salonu. Która opcja jest korzystniejsza?

Czy warto kupić samochód z salonu?

Wiele osób jest utwierdzonych w przekonaniu, że salony zajmują się wyłącznie sprzedawaniem nowych i pełnowartościowych pojazdów. Nie jest to jednak prawda, albowiem wiele salonów ma w swojej ofercie także auta poleasingowe. Klienci zainteresowani kupnem takiego pojazdu powinni rozważyć jego przewóz. Warto poczytać więcej o transporcie samochodów w Gdańsku wśród oferty lokalnych przewoźników.

Salony to naprawdę pewne źródła, co sprawia, że można być pewnym, iż samochód nie pochodzi z kradzieży. Decydując się na zakup auta z salonu, klient uzyskuje pełne informacje na temat specyfikacji pojazdu oraz jego ogólnej kondycji. Oznacza to, że konsument wybierający pojazd z salonu może mieć pewność co do jakości zastosowanych komponentów i potencjalnych napraw.

Ważną zaletą salonów jest też duży wybór. Większość z nich oferuje pojazdy różnych marek, dzięki czemu każdy klient powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Samochody od osób prywatnych – wady i zalety

W ostatnich latach kupowanie samochodów od osób prywatnych stało się bardzo popularne. Metoda ta jest szczególnie mocno doceniana przez osoby, które szukają luksusowych pojazdów za przysłowiowe grosze. Sposób ten niewątpliwe ma pewne walory. Większość osób chcących sprzedać swój pojazd oferuje naprawdę przystępne ceny, dzięki czemu samochód można kupić za bardzo atrakcyjne pieniądze. Co więcej, nabywca nie musi uiszczać żadnych dodatkowych opłat, takich jak prowizja dla pośrednika.

Kupno auta od osoby prywatnej ma jednak swoje minusy. Najważniejszym jest relatywnie spore prawdopodobieństwo trafienia na nieuczciwego sprzedawcę. Dla niektórych osób problemem może być także konieczność dojazdu na miejsce spotkania w celu oględzin samochodu. Aby zakup samochodu od osoby prywatnej był jak najbardziej bezpieczny, należy:

  • poprosić o wgląd w dokumenty pojazdu;
  • sprawdzić dokładnie stan techniczny auta;
  • umówić się na jazdę próbną;
  • zachować jak największą ostrożność podczas przekazywania gotówki sprzedawcy.

Podsumowanie: samochód z salonu czy od prywatnej osoby?

Używane samochody mają naprawdę wiele zalet. Warto jednak pamiętać o tym, że kupując je, należy zachować jak największą ostrożność. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie transakcji oraz na tym, by pojazd przetrwał jak najdłużej, to lepszą opcją będą samochody z salonu. W większości przypadków są one bowiem zachowane w lepszej kondycji.

Jeżeli jednak szukamy opcji niskobudżetowych i zależy nam na jak najtańszym pojeździe, to strzałem w dziesiątkę będzie sięgnięcie po samochód od prywatnej osoby. Należy jednak pamiętać o tym, że wielu sprzedawców może mieć złe intencje. Dlatego też, kupując auto od nieznajomego, trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.

Bogumiła Dudek